Amphenol Anytek EI04C1530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EI04C1530000G
Datasheet
EI04C1530000G PDF
Description
TERM BLK 4P SIDE ENTRY 15MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 10-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Steel - Zinc Plated
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Wire Termination Screw - Pressure Clip
Series KH
Mating Orientation Vertical with Board
Current 30A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C