Amphenol Anytek EH0421500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EH0421500000G
Datasheet
EH0421500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 2A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 5
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.094" (2.40mm)