Amphenol Anytek ED1231500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
ED1231500000G
Datasheet
ED1231500000G PDF
Description
TERM BLK 12P SIDE ENT 3.81MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series EQ
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 15
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel - Zinc Plated
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)