Amphenol Anytek EB2801530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EB2801530000G
Datasheet
EB2801530000G PDF
Description
TERM BLK 14P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTVQ
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 11
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass
Wire Gauge 16-30 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)