Amphenol Anytek EB2221500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EB2221500000G
Datasheet
EB2221500000G PDF
Description
TERM BLK 11P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-28 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole, Press-Fit
Torque - Screw -
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series HM
Mating Orientation Vertical with Board
Current 8A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 22
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C