Amphenol Anytek EB1201530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EB1201530000G
Datasheet
EB1201530000G PDF
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Torque - Screw -
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series HA
Mating Orientation Vertical with Board
Current 6A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 13
Features Lever Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 115°C