Amphenol Anytek 20020414-G112001LF
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
20020414-G112001LF
Datasheet
20020414-G112001LF PDF
Description
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Series Omnimate SL
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Features -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Bulk
Insulation Height 0.512" (13.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 15A
Header Orientation 135°
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 12A
Contact Tail Length 0.177" (4.50mm)
Mounting Type Through Hole
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC 250V
Number of Positions 3
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Pitch 0.200" (5.08mm)