Amphenol Anytek 20020007-H031B11LF
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
20020007-H031B11LF
Datasheet
20020007-H031B11LF PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 13
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 13
Color -
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)