Amphenol Advanced Sensors NPA-500B-10WG
- Manufacturer
- Amphenol Advanced Sensors
- Model
- NPA-500B-10WG
- Datasheet
- NPA-500B-10WG PDF
- Description
- SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 14SMD
- Availability
- IN STOCK
Stock: 192
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Series | NPA-500 |
| Termination Style | Gull Wing |
| Accuracy | ±1.5% |
| Operating Pressure | 0.073PSI (0.5kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Port Size | Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Barbed |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | 14-SOIC Module, Top Port |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |