Amphenol Advanced Sensors NPA-500B-10WD
- Manufacturer
- Amphenol Advanced Sensors
- Model
- NPA-500B-10WD
- Datasheet
- NPA-500B-10WD PDF
- Description
- SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 14SMD
- Availability
- IN STOCK
Stock: 100
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Port Size | Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Barbed |
| Output Type | I²C |
| Part Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | 14-SOIC Module, Top Port |
| Maximum Pressure | 35PSI (241.32kPa) |
| Output | 14 b |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Series | NPA-700 |
| Termination Style | Gull Wing |
| Accuracy | ±1.5% |
| Operating Pressure | 0.36PSI (2.49kPa) |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |