American Bright Optoelectronics Corporation AB-FC01206-19712-XA2
- Model
- AB-FC01206-19712-XA2
- Datasheet
- AB-FC01206-19712-XA2 PDF
- Description
- LIGHT STRIP W IP65 12V 60LEDM RG
- Availability
- IN STOCK
Stock: 8
|---|---|
| Viewing Angle | - |
| Type | LED Module |
| Current - Test | - |
| Color | White, Cool |
| Size / Dimension | 210.00mm L x 40.00mm W |
| Height | 29.00mm |
| Temperature - Test | - |
| Series | LF2B |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| CCT (K) | 5500K |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Features | IP65 |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - |
| Lens Type | Flat |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 100 ~ 240 VAC |
| Wavelength | - |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 360lm (Typ) |
| Part Status | Active |
| Configuration | Rectangle |
| Current - Max | 67mA |