American Bright Optoelectronics Corporation AB-FA01208-19712-8A1
- Manufacturer
- American Bright Optoelectronics Corporation
- Model
- AB-FA01208-19712-8A1
- Datasheet
- AB-FA01208-19712-8A1 PDF
- Description
- LIGHT STRIP W/ IP20 12V 120LED/M
- Availability
- IN STOCK
Stock: 10
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Height | - |
| Temperature - Test | 25°C |
| Series | AB-FA |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 |
| CCT (K) | - |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Features | IP20 |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - |
| Lens Type | Flat |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V |
| Wavelength | 625nm Red, 523nm Green, 468nm Blue |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 81lm Red, 223lm Green, 50lm Blue, 334lm White |
| Part Status | Active |
| Configuration | Linear Light Strip, Flexible |
| Current - Max | - |
| Viewing Angle | 120° |
| Type | LED Module |
| Current - Test | 1.18A Red, 1.18A Green, 1.18A Blue, 1.18A White |
| Color | Red, Green, Blue, White (RGBW) |
| Size / Dimension | 5000.00mm L x 10.00mm W |