Alpha Wire 22RC2S06 NA002
Manufacturer
Alpha Wire
Model
22RC2S06 NA002
Datasheet
22RC2S06 NA002 PDF
Description
CABLE 2COND 24AWG NAT SHLD 500'
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color Chrome
Shield Coverage 70%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 7/30
Conductor Material Copper, Tinned
Length 1000.0' (304.8m)
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 300V
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.202" (5.13mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0250" (0.635mm)