Advanced Thermal Solutions, Inc. ATS-20E-68-C1-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Model
ATS-20E-68-C1-R0
Datasheet
ATS-20E-68-C1-R0 PDF
Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
Attribute Name Attribute Value
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Thermal Resistance @ Natural -
Type Top Mount
Height Off Base (Height of Fin) 0.790" (20.00mm)
Shape Square, Fins
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Width 1.181" (30.00mm)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 13.99°C/W @ 100 LFM
Length 1.181" (30.00mm)