Advanced Thermal Solutions, Inc. ATS-15H-182-C1-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Model
ATS-15H-182-C1-R0
Datasheet
ATS-15H-182-C1-R0 PDF
Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB
Attribute Name Attribute Value
Diameter -
Material Aluminum
Part Status Active
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Thermal Resistance @ Natural -
Type Top Mount
Height Off Base (Height of Fin) 0.590" (15.00mm)
Shape Square, Fins
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Width 1.575" (40.00mm)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 7.48°C/W @ 100 LFM
Length 1.575" (40.00mm)