Advanced Thermal Solutions, Inc. ATS-15H-159-C1-R0
Model
ATS-15H-159-C1-R0
Datasheet
ATS-15H-159-C1-R0 PDF
Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB
Attribute Name Attribute Value
Width 1.575" (40.00mm)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 7.48°C/W @ 100 LFM
Length 1.575" (40.00mm)
Series pushPIN™
Diameter -
Material Aluminum
Part Status Active
Type Top Mount
Height Off Base (Height of Fin) 0.590" (15.00mm)