Advanced Thermal Solutions, Inc. ATS-15C-81-C1-R0
Model
ATS-15C-81-C1-R0
Datasheet
ATS-15C-81-C1-R0 PDF
Description
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB
Attribute Name Attribute Value
Diameter -
Material Aluminum
Part Status Active
Type Top Mount
Height Off Base (Height of Fin) 0.590" (15.00mm)
Shape Square, Fins
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Width 1.378" (35.00mm)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 17.69°C/W @ 100 LFM
Length 1.378" (35.00mm)