Advanced Thermal Solutions, Inc. ATS-10E-167-C3-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Model
ATS-10E-167-C3-R0
Datasheet
ATS-10E-167-C3-R0 PDF
Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412
Attribute Name Attribute Value
Diameter -
Material Aluminum
Part Status Active
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Thermal Resistance @ Natural -
Type Top Mount
Height Off Base (Height of Fin) 0.394" (10.00mm)
Shape Square, Fins
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Width 1.575" (40.00mm)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 13.26°C/W @ 100 LFM
Length 1.575" (40.00mm)