Abracon LLC. AISC-0805-R18J-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
AISC-0805-R18J-T
Datasheet
AISC-0805-R18J-T PDF
Description
FIXED IND 180NH 400MA 640 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package 1007 (2518 Metric)
Inductance 1µH
Frequency - Self Resonant 130MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1007 (2518 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Series BR, FL Type
DC Resistance (DCR) 117mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 1.2A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 1.2A