Abracon LLC. AIML-1008HC-2R2M-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
AIML-1008HC-2R2M-T
Datasheet
AIML-1008HC-2R2M-T PDF
Description
FIXED IND 2.2UH 1.5A 90 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 93
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Inductance 1µH
Frequency - Self Resonant 100MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Type Wirewound
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Series LQH2
Current - Saturation 1.55A
Ratings AEC-Q200
Current Rating (Amps) 900mA
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Tolerance ±30%