Abracon LLC. AIMC-0603-27NJ-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
AIMC-0603-27NJ-T
Datasheet
AIMC-0603-27NJ-T PDF
Description
FIXED IND 27NH 300MA 450 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 63
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 3.3µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Not For New Designs
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Series VLS
DC Resistance (DCR) 458mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 750mA
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 730mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)