3M MP2-H120-41S1-S-TG30
- Manufacturer
- 3M
- Model
- MP2-H120-41S1-S-TG30
- Datasheet
- MP2-H120-41S1-S-TG30 PDF
- Description
- CONN HDR FUTUREBUS+ 120POS PCB
|---|---|
| Termination | Press-Fit |
| Contact Layout, Typical | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Finish | Gold |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Rows | 4 |
| Voltage Rating | - |
| Color | Beige |
| Connector Style | Futurebus+® |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Connector Usage | Backplane |
| Series | MetPak™ MP2 |
| Number of Columns | - |
| Features | Board Guide, Mating Guide |
| Number of Positions | 144 |
| Packaging | Tube |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Part Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |