3M HDC-S320-41P1-KR
- Manufacturer
- 3M
- Model
- HDC-S320-41P1-KR
- Datasheet
- HDC-S320-41P1-KR PDF
- Description
- CONN RCPT HD 320POS PCB
|---|---|
| Features | Board Guide |
| Number of Positions | 192 |
| Packaging | Tube |
| Current Rating (Amps) | - |
| Part Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Layout, Typical | 48 Signal Pairs, 96 Ground |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Connector Type | Plug, Male Blades |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Finish | Gold |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Rows | 12 |
| Voltage Rating | - |
| Color | Black |
| Connector Style | VITA 41, Right End |
| Pitch | 0.071" (1.80mm) |