3M HDC-S210-31S1-KR
- Model
- HDC-S210-31S1-KR
- Datasheet
- HDC-S210-31S1-KR PDF
- Description
- CONN RCPT HD 210POS PCB
|---|---|
| Pitch | 0.073" (1.85mm) |
| Connector Usage | - |
| Series | GbX 75830 |
| Number of Columns | 25 |
| Features | Shielded |
| Number of Positions | 200 |
| Packaging | Tray |
| Current Rating (Amps) | - |
| Part Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Layout, Typical | 100 Differential Pairs |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Finish Thickness | - |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Finish | Gold |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Rows | 8 |
| Voltage Rating | 120V |