3M HDC-R240-41P1-KR
- Model
- HDC-R240-41P1-KR
- Datasheet
- HDC-R240-41P1-KR PDF
- Description
- CONN RCPT HD 240POS PCB
|---|---|
| Features | Mating Guide |
| Number of Positions | 180 |
| Packaging | Bulk |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Part Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Termination | Solder |
| Contact Layout, Typical | - |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Finish | Gold |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Rows | 4 |
| Voltage Rating | - |
| Color | Black |
| Connector Style | High Density (HDC, HDI, HPC) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |