3M HDC-R180-41S1-KR
- Model
- HDC-R180-41S1-KR
- Datasheet
- HDC-R180-41S1-KR PDF
- Description
- CONN RCPT HD 180POS PCB
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Finish | Gold |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Rows | 4 |
| Voltage Rating | - |
| Color | Black |
| Connector Style | High Density (HDC, HDI, HPC) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Connector Usage | - |
| Series | HDC (High Density Connector) |
| Number of Columns | - |
| Features | - |
| Number of Positions | 220 |
| Packaging | Bulk |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Part Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |