3M HDC-R180-41S1-HM
- Model
- HDC-R180-41S1-HM
- Datasheet
- HDC-R180-41S1-HM PDF
- Description
- CONN RCPT HD 180POS PCB
| Number of Rows | 4 |
| Voltage Rating | - |
| Color | Black |
| Connector Style | High Density (HDC, HDI, HPC) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Connector Usage | Backplane |
| Series | HDC (High Density Connector) |
| Number of Columns | - |
| Features | - |
| Number of Positions | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Part Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |