3M HDC-P200-41S1-KR
- Model
- HDC-P200-41S1-KR
- Datasheet
- HDC-P200-41S1-KR PDF
- Description
- CONN HEADER HD 200POS EDGE MNT
|---|---|
| Pitch | 0.071" (1.80mm) |
| Connector Usage | Daughtercard |
| Series | MultiGig RT1 |
| Number of Columns | 16 |
| Features | Board Guide |
| Number of Positions | 176 |
| Packaging | Tube |
| Current Rating (Amps) | - |
| Part Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Termination | Solder |
| Contact Layout, Typical | 128 Single Signal, 48 Ground |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Connector Type | Plug, Male Blades |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Finish | Gold |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Rows | 11 |
| Voltage Rating | 50V |