3M HDC-H240-31P1-KR
Manufacturer
3M
Model
HDC-H240-31P1-KR
Datasheet
HDC-H240-31P1-KR PDF
Description
CONN HEADER HD 240POS PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.100" (2.54mm)
Connector Usage Backplane
Series HDC (High Density Connector)
Number of Columns -
Features -
Number of Positions 128
Packaging Bulk
Current Rating (Amps) 3A
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 105°C