3M 929870-01-36-RB
Manufacturer
3M
Model
929870-01-36-RB
Datasheet
929870-01-36-RB PDF
Description
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post -
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 2.9A per Contact
Series Tiger Eye™ SFMC
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.185" (4.70mm)